"W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów"

Dr Dean A. HaycockDziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.

Z najbardziej aktualnych badań z zakresu psychopatologii można dowiedzieć się, że na sto osób dorosłych jedna posiada niepokojące, psychopatyczne skłonności. Tacy ludzie żyją w naszym otoczeniu, na pierwszy rzut oka są nie do rozpoznania, nie wyróżniają się niczym od społeczeństwa. Jak każdy inny człowiek, osiągają sukcesy w wielu dziedzinach jak na przykład: medycyna, wojskowość. Jednak okazuje się, że są oni bliżej, niż mogłoby nam się wydawać. Mogą być nimi nawet bliskie nam osoby: członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy…

Potrafią się genialnie wtapiać w tło, tym samym łatwo dojść do wniosku, że muszą to być inteligentne osoby, z manipulacją opanowaną do perfekcji. Jednak czy każdy psychopata musi być zaraz mordercą? Okazuje się, że nie. Nie każda chora jednostka jest gwałcicielem, czy zabójcą. Ze statystyk wynika, że wśród skazanych tylko 25% z nich stanowią psychopaci, pozostałe 75% to odsetek „normalnych ludzi”. Czy słyszałeś już o reportażu poświęconemu psychice psychopatów? Jeśli nie, to nic straconego. Poznaj książkę Pana Dean’a A. Haycock’a, pod tytułem „W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów” (premiera: 22.09.2021, Wydawnictwo Muza).

Doktor Dean A. Haycock – specjalizuje się w neurobiologii, doktorat obronił na Uniwersytecie Browna (Stany Zjednoczone). Członek Krajowego Instytutu Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Rockefellera. Jego badania oraz wykłady są publikowane w popularnych naukowych czasopismach medycznych. W swoim dorobku posiada kilka książek powiązanych ze zdrowiem psychicznym, pisze między innymi o: schizofrenii, osobowości autorytarnej, czy narcystycznej.

„Na świecie żyje 70 milionów psychopatów – skąd się wzięli i jak działa ich mózg?”

Autor- Dr Dean Haycock w swojej najnowszej książce opisuje w bardzo prosty sposób skomplikowane procesy, które zachodzą w mózgu u osoby ze skłonnościami psychopatycznymi. Aby być wiarygodnym, bazuje na najnowszych osiągnięciach pochodzących z obrazowania mózgu i nauki zwaną neurobiologią. Dąży do tego, aby wręcz namacalnie przedstawić różnice między funkcjonowaniem umysłu jednostki ze schorzeniami a normalnym człowiekiem. Idąc dalej, nakreśla cechy charakteru, które pozwalają dostrzec jacy ludzie najczęściej stają się marginesem społecznym.

Autor postawił przed sobą bardzo trudne zadanie, jakim jest zbadanie psychiki psychopatów i wyciągnięcie miarodajnych wniosków. Zważywszy na to, jak przebiegłe potrafią być takie jednostki, wydawać mogłoby się, że ta misja jest nie do spełnienia. Jednak okazuje się, że da się i to w bardzo przystępnym, zrozumiałym dla każdego języku. Nie trzeba by neurobiologiem, czy psychologiem, aby zrozumieć poprawnie przekaz.

Lektura jest tak dokładna, obszerna, że śmiało może posłużyć za materiał naukowy dla osób, które kształcą się na tym kierunku. Dr Dean Haycock bardzo rozlegle i dogłębnie omawia występujące zagadnienia. Całą skrupulatność i rzetelność potwierdzono przypisami odsyłającymi do adnotacji o zdarzeniu. Ten zabieg sprawił, że lekturę czytałam z wielkim zainteresowaniem, ciekawością zarówno na płaszczyźnie zdarzeń, jak i wniosków. Ponadto czułam wzbierające rozbawienie w tej jakże podłej sytuacji, mianowicie mordercy, którzy są na swój sposób inteligentni, jednak nie zawsze takowe cechy przejawiają, tak naprawdę gdzieś w głębi duszy drzemie w nich głupota, która z perspektywy trzeciej osoby po prostu śmieszy. Jest to moment, kiedy potencjalnie ‘plan doskonały’ przekształcił się w ‘plan niedoskonały’ na skutek braku wiedzy.

Jakoby, że książka jest na faktach, więc nieobce jest tutaj przerażenie, zwątpienie w ludzkość, czy złość, frustracja. Na podstawie emocji można stwierdzić, iż przy lekturze zdecydowanie nie można się nudzić, natomiast napięcie utrzymuje się od pierwszych stron do ostatnich. Gwarantuję, że nie będziesz mógł oderwać się od książki. Głównym celem twórczości jest przekazanie odbiorcy wiedzy, dzięki której lepiej zrozumie działanie psychopatycznego mózgu. To także próba zaszczepienia w czytelniku wzmożonego krytycyzmu wobec doniesień medialnych odnośnie do psychopatii i mylnym zastosowaniu słownictwa, tu też upraszczaniu jego. Lektura spodobała mi się, mimo trudnej tematyki, została ukazana w bardzo obrazowy sposób, nie pomijając przy tym istotnych kwestii. Jestem zadowolona. Czytajcie śmiało.
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2021 (premiera: 22 września)
Liczba stron: 384
Gatunek: Literatura współczesna
Moja ocena: 7/10
mylivesignature-1

Brak komentarzy: