"Marzenia kontrolowane"

Grażyna Wieczorek
Jestem Blanka. Posiadam urodę jak mało kto. Nie ma faceta, który by nie zawiesił na mnie oka. Jednak posiadam też sporo wad, jest uzależniona od używek. Pochodzę z wielkiego miasta, jednak ze względu na moją trudną przeszłość postanawiam przeprowadzić się na wieś. Tak też trafiam na prowincję do wielkiego, opuszczonego domu. Jestem tam sama wśród obcych mi ludzi, którzy nie wydają się mieć pozytywnych zamiarów w stosunku co do mnie. Szwędam się z jednego kąta do drugiego, nie mogę znaleźć dla siebie miejsca, ani tutaj, ani nigdzie indziej…

Lubisz powieści o młodych zagubionych ludziach? W takim razie nie możesz przeoczyć najnowszej powieści Pani Grażyny Wieczorek, pod tytułem “Marzenia kontrolowane” (2021, Wydawnictwo Psychoskok). Zapraszam Cię do świata Blanki, której z życiem nie jest po drodze. Przekonaj się sam, czy tej młodej kobiecie uda się w końcu zaznać szczęścia, a może zatraci się do reszty w swoim marnym żywocie?

Wydawnictwo Psychoskok - działalność wydawnictwa zaczyna się od 2011 roku. Od momentu, kiedy to jeden ze współzałożycieli postanawia wydać książkę poprzez Psychoskok. Aktualnie redagują kilka powieści w miesiącu. W ich ofercie można znaleźć przeróżnej maści literaturę od tej o zabarwieniu obyczajowym, przechodząc przez romanse, a kończąc na kryminałach, poradnikach, poezji, czy felietonach.

Blanka dopiero co zdążyła wyjść z więzienia, a jej życie na nowo zaczyna się psuć. Pewnego dnia całkiem przypadkiem odnajduje ukryty testament, w którym dowiaduje się, że ma siostrę, która tak jak i ona odziedziczyła posiadłość po zmarłej krewnej. Bohaterka nie czekając ani chwili dłużej wyrusza w podróż, aby poznać rodzeństwo. Gdy trafia na miejsce, przeżywa niemały szok bowiem okazuje się, że dom jest opuszczony.

Zostając w nim, tym samym poznaje zalety i wady przeprowadzki z wielkiego miasta do małej wioski. Dochodzi do wniosku, że to, co widzimy na początku, nie zawsze okazuje się tym samym później. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy do lokalnej społeczności dociera informacja o jej przeszłości. Sąsiedzi z piekła rodem obmyślają plan, w jaki sposób skutecznie pozbyć się kobiety. Na domiar złego następujące po sobie wydarzenia skłaniają do rozwikłania zagadki wstrząsającego morderstwa sprzed lat...

Pani Grażyna Wieczorek porusza problemy natury z reguły (aczkolwiek nie zawsze) młodych ludzi, jakim jest popadanie w złe towarzystwo, następnie nałogi i tak oto mamy jawne ‘stoczenie’ się człowieka na margines społeczny. Poznajemy historię młodej kobiety, która jest zdana sama na siebie, przez to popada w niemałe tarapaty, z którymi musi rozprawić się samodzielnie. Dla niej nie kończy to się happy endem. Autorka z ogromną skrupulatnością nakreśla postać zagubionej bohaterki, robiąc z niej tym samym też narratorkę historii jednowątkowej.

Fabuła jest intrygująca, natomiast temat uzależnień, osamotnienia, który nie jest łatwy, w tym wypadku został przedstawiony w bardzo przystępny sposób. Pani Grażyna ukazała historię pół żartem pół serio -przekazuje istotę wplatając w to humorystyczne elementy, co sprawia, że książkę czyta się świetnie. Ponadto zapada ona w pamięć. Przyznam szczerze, że spodobał mi się styl pisania autorki, natomiast wykreowany świat tak mnie wciągnął w swój wir, że nie mogłam oderwać się od niego.

Jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczona, jak z utartego, powielanego schematu można zrobić książkę na swój sposób oryginalną, dynamiczną. Mimo iż niczego nowego nie wprowadza, to uznałam ją dzięki formie przedstawienia za nietuzinkową. Spodobała mi się. Jednocześnie chciałabym, aby pojawiło się więcej tak dopracowanych powieści. Coś niesamowitego. Polecam, śmiało czytajcie.
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 226
Gatunek: powieść społeczno-obyczajowa
Moja ocena: 10/10

mylivesignature-1

Brak komentarzy: