Thriller"Widzę Cię"

Mary Burton

Dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.

“Potrafi rozwiązać zagadkę każdego niewyjaśnionego morderstwa. Potrzebuje tylko kości ofiar…”

Znalazłam to, czego szukałam - szary kufer. Aby udokumentować ten moment, wzięłam do ręki telefon i wykonałam serię zdjęć znalezisku z różnych perspektyw. Następnie zaczęłam mocować się z zamkiem, aby otworzyć skrzynię. Nie było to zbyt trudne, ponieważ po kilku chwilach usłyszałam charakterystyczne kliknięcie, które zwiastowało, że mechanizm ustąpił. Podniosłam wieko i wtedy też moim oczom ukazała się delikatna, jakże krucha zabrudzona bibuła. Kiedy podniosłam papier, momentalnie przeszedł przeze mnie dreszcz. Mózg zaczął płatać figle, kłębiło się we mnie multum emocji, zaczynając od podniecenia, przechodząc przez ekscytację, a kończąc na dezorientacji. Gdy zobaczyłam znalezisko, momentalnie wróciły do mnie demony przeszłości, które myślałam, że już nie mają prawa bytu. Nie spodziewałam się, że na dnie kufra odnajdę ponownie ludzkie, pociemniałe kości…

Czy słyszałeś już, że Pani Mary Burton (autorka bestsellera New York Times pod tytułem “Jeden krok przed śmiercią”) powraca wraz z nowym pełnym emocji thrillerem - “Widzę Cię” (premiera: 30 marca 2020, Wydawnictwo Muza)? Zapewne Twoja odpowiedź będzie twierdząca, jeśli jednak nie słyszałeś… tak czy inaczej nie możesz pominąć tej porywającej mrocznej twórczości, od której dosłownie nie sposób się oderwać. Psst… “Druga” książka, która wyszła nakładem Wydawnictwa Muza (“Widzę Cię”) jest w moim mniemaniu o niebo lepsza od debiutu! Przeczytaj dalszą część recenzji i przekonaj się, dlaczego i Ty powinieneś przeczytać najnowszą twórczość Pani Mary Burton.

Mary Burton - autorka ponad trzydziestu powieści, które stały się bestsellerami według “New York Times” i “USA Today”. Nazwisko pisarki jest na tyle rozpoznawalne, że często widnieje ono w pierwszej dwudziestce rankingu według Amazon’a w kategorii “najlepszy autor thrillerów z gatunku “romantic suspens”.

Zoe Spencer jest wybitnie uzdolnioną agentką specjalną w FBI. Wykorzystuje ludzkie kości, aby z ich pomocą zrekonstruować twarze ofiar tworząc rzeźbę. Dzięki ogromnemu doświadczeniu, dokładności, delikatności oraz intymności Zoe w swoich fachu nie ma sobie równych. Głównym celem Spencer jest aby sprawiedliwości stała się zadość.

W najnowszej brutalnej sprawie kobieta odtwarza popiersie bardzo młodej dziewczyny, która zaginęła dwie dekady temu. Zdeterminowana pragnie tylko jednego - zobaczyć kim była denatka oraz pomóc schwytać przestępcę, aby ten mógł odpowiedzieć w stosowny sposób.

Agentka specjalna jedzie wraz ze śledczym i jednocześnie swoim kochankiem Williamem Vaughanem do rodzinnego miasta zaginionej. Podczas przeprowadzania rutynowych czynności okazuje się, że morderca nie osiadł na laurach i dalej poluje na swoje ofiary, jakimi są kobiety. Czas mija, a zbrodni pojawia się coraz więcej. Czy parze specjalistów z FBI uda się powstrzymać szaleńca?

“Widzę Cię” autorstwa Mary Burton to mroczna powieść, w której siłą napędową do działania jest kobieta, ponieważ to od niej tak naprawdę zależy tempo rozwoju śledztwa. Książka już od pierwszych stron ma niezwykłą siłę przyciągania, natomiast dzięki bardzo lekkiemu stylu pisania, chce się przeżywać przygody wraz z kluczowymi postaciami. Historia jest bardzo dynamiczna, niekiedy przerażająca. Z pewnością trzyma w większości czasu w napięciu, a fascynacja, ciekawość dalszymi losami nie pozwala się oderwać od wykreowanego, jednak jak najbardziej realistycznego świata.

Widać, że lektura jest bardzo dopracowana. Zważając na to, że autorka na potrzeby swoich twórczości przeprowadza wywiady ze specjalistami, uczęszcza na seminaria o tematyce kryminalnej, czy regularnie zagląda na strzelnicę, to nic w tym dziwnego. To nie mogło się nie udać. Postacie zostały nakreślone bardzo skrupulatnie pod względem psychicznym, co może okazać się nie lada gratką dla wielbicieli thrillerów, które zakrawają o te psychiczne. Narracja została poprowadzona w trzeciej osobie, natomiast krótkie rozdziały autorka postanowiła dokładnie opisać, osadzić w czasie, co też ułatwia odbiór i budowanie klimatu.

Podsumowując: Pierwsza powieść Pani Mary Burton mnie nie porwała, ale teraz to jest niebo, a ziemia. Zupełnie inna ‘bajka’. Tutaj nie da się nudzić. Historia jest bardzo dynamiczna, postacie z krwi i kości. Czuć wyraźnie narastające napięcie, autorka odkrywa kawałek po kawałku misternie zbudowaną intrygę. Mnóstwo pytań bez odpowiedzi, mylne tropy, podejrzani, śledztwo, nagłe zwroty akcji… te wszystkie elementy sprawiają, że chciałoby się napisać: doczekałam się solidnego thrillera, takiego, jakiego oczekiwałam. Podobało mi się, świetnie się bawiłam czytając książkę.Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 30.03.2022
Liczba stron: 384
Moja ocena: 8/10
mylivesignature-1

1 komentarz:

  1. Świetna recenzja, czyta się to wyśmienicie A sama książka godna polecenia ��

    OdpowiedzUsuń