Literatura obyczajowa i romans"Fałszywa przyjaciółka"

Katarzyna Znańska - Kozłowska
Dziękuję Autorce - Pani Katarzynie Znańskiej - Kozłowskiej i Warszawskiej Firmie Wydawniczej za możliwość zrecenzowania książki.

“Alkoholiczka, Pijaczka, Pijanica”

Pewnego razu, kiedy myślałam, że to już koniec, zdałam sobie sprawę, jak przez ten cały okres moje życie stało się bardzo skomplikowane. Jak zaczęło wymykać mi się spod kontroli, jak staje się jedną wielką ruiną. Pogubiłam się. Nie wiem, co mam robić, jak dalej żyć. A przecież chciałam tylko kogoś zainteresować swoją osobą. Pragnęłam, by zwrócili na mnie uwagę, zobaczyli, co zrobiłam, z czym się borykam. Powiedzieli, że to jest złe, a ONA ma destrukcyjny wpływ na mnie. Moim największym marzeniem było przestać czuć się jak powietrze.

Wiedziałeś, że 18 sierpnia 2022 roku nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej, swojej premiery doczekała się najnowsza powieść Pani Katarzyny Znańskiej - Kozłowskiej? Jej tytuł to “Fałszywa Przyjaciółka”, opowiada ona o alkoholizmie, w który popadła główna bohaterka. Jesteś ciekawy, jak wygląda życie bogatej kobiety uzależnionej od alkoholu? To świetnie! Czytaj dalej.

Warszawska Firma Wydawnicza (WFW) - powstała w 2008 roku. Ich celem jest łączenie różnych funkcji powiązanych z rynkiem wydawniczym, w tym drukarskim. Firma daje możliwość wydania własnej twórczości w bardzo niskim budżecie. Są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. O Warszawskiej Firmie Wydawniczej można było przeczytać w między innymi: „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, czy „Dzienniku”.

“Alkoholiczka” - słowo znane chyba wszystkim. Znane, a jednak niekiedy wciąż należy do tematów tabu. Przyjęło się, że alkohol był i jest, być może zawsze będzie już domeną mężczyzn. Alkoholiczki natomiast kojarzone są z osobami upadłymi pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Jednak, czy rzeczywiście tak jest? A co z bogatymi, nadużywającymi trunki wysokoprocentowe kobietami?

Autorka - Pani Katarzyna Znańska - Kozłowska pokazuje, że w alkoholizm popadają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Nadużywanie alkoholu nie jest zależne od stanu ekonomicznego - chwyta on zarówno biednych, jak i tych dobrze usytuowanych, na pozór szczęśliwych. Niczym najlepszy przyjaciel jest w stanie wysłuchać, doradzić, a nawet pomóc, wystarczy, że po prostu jest. A on potrafi być zawsze, nawet wtedy, gdy inni odchodzą. Każdy bowiem potrzebuje bliskości. Wielu jest w stanie poświęcić dla tej ułudy wszystko, a nawet i wszystkich.

Pani Katarzyna w swojej powieści “Fałszywa przyjaciółka” opisuje dni z życia zamożnej kobiety, która popadła w nałóg alkoholowy, która czuje się, jakby była powietrzem. Niby żyje, ale jakby nie żyła.

Czytając, czułam wiele negatywnych, jak i namiastkę pozytywnych emocji, między innymi: smutek, przygnębienie, współczucie, ciekawość, nadzieję. Wkręciłam się na tyle w prezentowany świat, że zmienne nastroje kobiety zaczęły być wyraziście odbierane przeze mnie. Z całą pewnością obok “Fałszywej przyjaciółki” nie można przejść obojętnie.

Nastrój lektury jest poważny, apatyczny, z odrobiną nadziei na lepsze życie w tle. Napisana w formie pamiętnika, podzielona na raz dłuższe, innym razem krótsze rozdziały. Nie jest to prosta książka, potrzeba przy niej maksymalnego skupienia, ogromnych pokładów empatii, czy zrozumienia dla drugiej osoby.

Język pisania jest lekki, dlatego twórczość czyta się (bez względu na podjętą tematykę) dobrze. Fabuła toczy się normalnym tempem. Postaciami są zwykli ludzie, którzy borykają się z problemami życia codziennego, są zaniedbywani przez innych, popadają w nałogi. Zostali bardzo dokładnie nakreśleni pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Podsumowując: “Fałszywa przyjaciółka” Pani Katarzyny Znańskiej - Kozłowskiej, to bez dwóch zdań wymagająca powieść. Autorka porusza bardzo popularny, ale i delikatny temat, jakim jest alkoholizm wśród kobiet. Lektura choć smutna to dzięki lekkiemu językowi czyta ją się dobrze. Postacie są bardzo autentyczne, nakreślone skrupulatnie. Czego można chcieć więcej? Jak dla mnie tyle wystarczy. Książkę zdecydowanie warto przeczytać - daje do myślenia, chociaż nie zapada w pamięci. Czytajcie.Tytuł: "Fałszywa przyjaciółka";
Autorka: Katarzyna Znańska - Kozłowska;
Gatunek: literatura obyczajowa i romans;
Ilość stron: 245;
Data premiery: 18.08.2022 r.;
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza;
Moja ocena: 7/10.
mylivesignature-1

Brak komentarzy: