Kryminał"Ktoś tak blisko. Tulpa. Tom 1"

Wojciech Wolnicki

Alter ego.

“Życie człowieka może się zakończyć na dwa sposoby: albo zginie z rąk innego przedstawiciela tego samego gatunku, albo zabije go Bóg.”

Nagle coś ciężko opada na moje ramiona, a następnie błyskawicznie oplata moją szyję. Gwałtowne szarpnięcie do tyłu sprawia, że przewracam się wraz z krzesłem i upadam na plecy. Ból jest niemiłosierny, panoszy się po całym ciele, natomiast pętla coraz mocniej zaciska się, tym razem jeszcze bardziej dotkliwie niż na początku. Zaczyna mi brakować powietrza. Duszę się. Łapię obiema dłońmi za sznur i próbuję go poluzować. Nic z tego. Oprawca przewidując mój kolejny ruch, zapiera się nogą o mój obojczyk i zacieśnia lasso jeszcze bardziej. Próbuję walczyć o wolność, chcę zobaczyć swojego kata. Nie jest mi to dane. Po chwili nie czuję już nic. Spowija mnie ciemność. To koniec.

Wojciech Wolnicki znany jako W. & W. Gregory powraca z nową książką! Tym razem autor serwuje czytelnikowi mroczną powieść, jej tytuł to: “Ktoś tak blisko” seria Tulpa, tom I. Twórczość ukazała się 5 marca 2024, nakładem Wydawnictwa Opener.

Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory) jest człowiekiem o podwójnym obliczu - humanistycznym i ścisłym. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej na Politechnice Krakowskiej oraz Scenopisarstwo w AMA Film School w Krakowie. W wolnym czasie uwielbia przyrządzać przeróżne potrawy, poznawać nowe smaki i odmienne kultury. Jest przeciwnikiem hipokryzji, kombinatorstwa czy mówienia, żeby tylko mówić. Interesuje się człowiekiem i to właśnie o nim pisze.

“TULPA - równoległa osobowość, którą wyróżnia samoświadomość oraz niezależność od osoby, która wykreowała ją w swoim umyśle. Bywa określana jako “wymyślony przyjaciel”, jednak w miarę rozwoju zaczyna podejmować własne decyzje oraz wysnuwać samodzielne wnioski.”

Jacek jest dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze słowem pisarzem. Tworzy w cieniu swojego brata Mariusza - wybitnego autora wielu kryminałów, a także założyciela grupy pisarskiej, który też ginie w niewyjaśnionych okolicznościach w swoim domu.

Dwa lata po śmierci brata życie tracą kolejne dwie osoby, co ciekawe zostają zabite w sposób przedstawiony w książkach napisanych przez członków pisarskiego stowarzyszenia, którego założycielem był Mariusz Tylek. Jedną z ofiar jest żona Jacka, drugą znajoma jego zmarłego brata.

Niegdyś umorzone śledztwo w sprawie śmierci Mariusza Tylka zostaje wznowione i rozszerzone o kolejne informacje. Dochodzenie prowadzi inspektor Biernacki wraz z prokuratorem Świetlikiem. Obaj mają ze sobą na pieńku, co nie wpływa na korzystny przebieg śledztwa, dlatego też Jacek przejmuje stery i na własną rękę usiłuje odkryć prawdę. W tym zadaniu wspiera go niejaki detektyw Robert Kortz, który jest alter ego, tulpą, niezależną jaźnią.

“Ktoś tak blisko” Wojciecha Wolnickiego to mroczna powieść o nieszablonowej, niebanalnej fabule, która ukazuje jak bardzo kruche jest ludzkie życie. Dzisiaj jesteś, jutro Cię nie ma.

To historia, której prolog i stopniowo dalsza część dosłownie wbija w fotel. Ta książka przeraża swoją kreatywnością, doprowadza do obłędu, ciekawi na swój sposób oryginalnością, choćby ze względu na jej sposób przedstawienia, o którym opowiem trochę niżej. Niesamowicie wciąga, posiada w sobie masę nagłych zwrotów fabuły, które po całości wkręcają w ten wyimaginowany, ale jakże realny świat.

Lektura została poprowadzona w narracji pierwszoosobowej, jednak tym razem nie będzie tak banalnie, jakby mogło się wydawać, gdyż relacjonującym wydarzenia jest nie tylko Jacek, a także i głównie jego alter ego - wymyślony przyjaciel-detektyw, którego widzi i słyszy tylko główny bohater.

Twórczość jest dość dynamiczna, jednak daleko jej do galopującej. Ona żyje własnym, niezbyt spiesznym innym razem trochę bardziej dynamicznym życiem. Autor stopniowo odkrywa przed czytelnikiem rąbek tajemnicy, budując tym samym mroczną, nieco zagmatwaną scenerię.

Podzielona została na krótkie, wielowątkowe rozdziały. Z jednej strony możemy podejrzeć perypetie głównego bohatera, z drugiej strony śledztwo, które autor opisuje z zegarmistrzowską dokładnością, idealnie ukazując realia polskiej policji.

Napisana lekkim, momentami nieco ciętym językiem, który czyta się naprawdę dobrze. W połączeniu z barwnymi i to nie tylko pierwszoplanowymi postaciami tworzy jedną, spójną, ciekawą całość.

Podsumowując: “Ktoś tak blisko” Wojciecha Wolnickiego piszącego również pod pseudonimem W. & W. Gregory to I tom z serii Tulpa. Jest to dynamiczny kryminał, którego nagłe zwroty fabuły potrafią nieźle zdezorientować czytelnika, przerazić, a nawet dać do myślenia. Sama w sobie historia jest na swój sposób oryginalna, szczególnie jej główny bohater i jego “przyjaciel”, który odgrywa tu kluczową rolę. Podczas czytania nie było momentu, żebym się nudziła. Jestem usatysfakcjonowana tą twórczością. Polecam.Tytuł: "Ktoś tak blisko. Tulpa. Tom 1";
Autor: Wojciech Wolnicki;
Gatunek: kryminał;
Ilość stron: 450;
Data premiery: 05.03.2024r.;
Wydawnictwo: Opener;
Moja ocena: 8/10.

mylivesignature-1

Brak komentarzy: