Literatura piękna"DetokSS"

Dariusz Grochal

DetokSS

Mimo iż w pomieszczeniu, w którym teraz przebywał, było przyjemnie chłodno, on czuł na swoim ciele zimne poty. Bolało go serce, a jego ciało coraz bardziej napinało się do granic wytrzymałości, powodując tym obezwładniający ból. Oddychał szybko i głęboko. Starał się resztkami sił uspokoić swoje ciało, dlatego też usiadł na krześle, założył nogę na nogę i wziął ręce pod pachy. W takiej pozycji czekał, aż głód narkotykowy opuści go na zawsze.

Czy słyszałeś już o najnowszej literaturze pięknej Dariusza Grochala? Jej tytuł to “DetokSS”. Twórczość ukazała się 1 grudnia 2023 roku nakładem Wydawnictwa AlterNatywne.

Wydawnictwo AlterNatywne swoją siedzibę posiada w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, to szersze pole promocji oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji, co oznacza też wyższą jakość edytorską.

Były komandos Olgierd Obol walczy ze swoimi traumami, demonami przeszłości uśmierzające ból przeróżnymi używkami zaczynając od alkoholu, a kończąc na narkotykach. Po licznych, nieudanych próbach wyjścia z nałogu, postanawia udać się na prywatne leczenie do ośrodka leczenia uzależnień POLANA. Tam też poznaje piękną i nieco kontrowersyjną panią psycholog Kamilę Olech-Nikoś. Ostatecznie nawet kobieta nie jest w stanie przekonać mężczyznę, aby ten kontynuował terapię, w konsekwencji czego Olgierd ucieka.

Jednak Ci dwoje niebawem spotkają się ponownie. Wkrótce Obol pod wpływem środków psychoaktywnych traci kontakt z rzeczywistością. To sprawia też, że szuka ponownie kontaktu do swojej byłej psychoterapeutki, która zgadza się mu pomóc ponownie. Ich nowe zasady współpracy różnią się znacząco od tych ustalonych w ośrodku leczenia uzależnień, obecne metody są niecodzienne.

Jaki wpływ na współczesność ma historia niemieckich mieszkańców sprzed lat?
Co symbolizują senne mary komandosa?
Co wydarzyło się w domku na odludziu?
Jaką rolę w życiu Olgierda odgrywa stara znachorka?

“DetokSS” Dariusza Grochala, to nie tylko powieść o uzależnieniu od środków psychoaktywnych; to także historia owiana tajemnicą, w której trudno odgadnąć, co jest rzeczywistością, a co tylko snem. To twórczość, w której legendy stają się namacalne w teraźniejszości.

Dariusz Grochal stworzył niesamowicie wciągającą powieść wielowątkową o kontrowersyjnym tytule, która z pewnością zostanie w pamięci czytelnika na długo. Historia ta składa się z połączenia czasów przeszłych, kiedy to ziemie opisywane w powieści zajmowali Niemcy i teraźniejszych, kiedy prawie wszystko jest inne, niż było. Pozostały tylko, albo aż demony przeszłości.

Lektura podzielona została na krótkie, dynamiczne, przepełnione nagłymi zwrotami akcji rozdziały, które potrafią pobudzić wyobraźnię. Do opisywania przygód użyto narracji trzecioosobowej oraz lekkiego pióra bez trudnej terminologii, które czyta się nadzwyczaj dobrze i ze sporym zainteresowaniem.

Postaciami są barwni ludzie z krwi i kości, każdy z nich jest inny, każdy posiada jakiś bagaż doświadczeń, traumy, chwile, które chciałby zapomnieć, wspomnienia z którymi mierzy się po dzień dzisiejszy. Razem mimo odmienności tworzą jedną zgraną ekipę, z którą chce się przeżywać przygody.

Podsumowując: To moje pierwsze spotkanie z twórczością Dariusza Grochala. Sądzę, że udane. “DetokSS” jest niezwykle wciągającą, wielowątkową powieścią, w której tajemnica jest tak gęsta, że można ją kroić nożem. Sama w sobie fabuła potrafi nieźle zaskoczyć swoją nieoczywistością. Widać, że autor poświęcił tej książce wiele swojego czasu, ponieważ jak już zagłębimy się tekst, to rzuca się w oczy, iż twórczość jest dopracowana, a wszystko to dzięki jej opisom. Na uwagę zasługuje także zadowalająca wartkość, która utrzymuje się aż do końca oraz nieszablonowi bohaterowie. Polecam.


Tytuł: "DetokSS";
Autor: Dariusz Grochal;
Gatunek: literatura piękna;
Ilość stron: 247;
Data premiery: 01.12.2023r.;
Wydawnictwo: AlterNatywne;
Moja ocena: 9/10.mylivesignature-1

Brak komentarzy: