"Zrozumieć Amelię"

Kimberly McCreight


Zapraszam Was do miejsca, które ma swoje tajemnice. W którym nic nie wydaje się takie, jakie z pozoru jest. Poznajcie Szkołę Grace Hall, której reklamą jest jej liberalizm, otwartość, oraz gotowość do przygotowania merytorycznego na najwyższym poziomie swoich uczniów. Placówka została założona przed dwudziestoma latami przez dwóch bardzo inteligentnych ludzi wraz z pomocą dramaturgów, polityków oraz artystów pochodzących z Nowego Jorku. Miejsce to cieszy się ogromnym poszanowaniem głównie za życzliwy, nastawiony na wysokim poziomie naukę, odpowiednio wykształconą kadrę pracowniczą, ale także za mało spotykany nacisk na sztukę. Jest to jedna z najstarszych manhattańskich uczelni, która wyróżnia się swoimi zasadami. Nie używa się tam podręczników, czy standardowej metody sprawdzania wiedzy, jaką są testy. Preferuje się za to metody praktyczne – uczenie się przez doświadczenie. Podoba Wam się taki rodzaj placówki, która ma na celu przekazywać wiedzę poprzez praktykę? A co jeśli dorzucimy do tego trupa? Zaintrygowani? Jeśli tak, to koniecznie musicie zapoznać się z mrocznym, pełnym tajemnic kryminałem Pani Kimberly McCreight, pod tytułem „Zrozumieć Amelię” (2021, Wydawnictwo Bukowy Las).

Kimberly McCreight – z zawodu prawnik, jednak porzuciła zawód, aby móc pisać książki. Autorka bestsellerów z listy New York Times’a. Niektóre z nich doczekały się swoich ekranizacji, zainteresowaniem wykazała się między innymi aktorka i producentka Nicole Kidman, wraz z HBO oraz Amazon Studios. Pisarka ukończyła Vassar College oraz University of Pennsylvania Law School. Mieszka wraz z mężem i dziećmi w Nowym Jorku na Brooklynie.

„Ile można powiedzieć o sobie własnej matce? Ile można wiedzieć o swoim dorastającym dziecku?”

Trzydziestoośmioletnia prawniczka Kate Baron sama wychowuje córkę. Podczas jednego z ważniejszych spotkań dostaje niepokojącą wiadomość. Amelia – jej piętnastoletnia córka została zawieszona w prawach nauczania, trzeba zabrać ją ze szkoły. Kiedy samotna matka przyjeżdża spóźniona na miejsce, dowiaduje się, że jej dziecko popełniło samobójstwo poprzez skok z dachu budynku, zostawiając po sobie tylko jedno słowo „przepraszam”. Przygnębiona i zrozpaczona Kate nie może pogodzić się ze stratą potomka, jednocześnie coś jej podpowiada, że nie mogła ona sama odebrać sobie życia. Aby dowiedzieć się, jak wyglądała naprawdę sytuacja, postanawia zorganizować śledztwo na własną rękę. W tym celu rozmawia z gronem pedagogicznym, koleżankami Amelii, także przegląda portale społecznościowe, zeszyty córki, a nawet czyta jej prywatne wiadomości. Na podstawie tego, co zdobyła odtwarza życie nastolatki, próbując cokolwiek zrozumieć. Dochodzenie pod wsparciem doświadczonego policjanta prowadzi do świata młodości, pełnego tajemnic. Kate nie spodziewa się jednak, że rekonstruując egzystencję swojego dziecka, będzie musiała również zmierzyć się z własnymi demonami przeszłości.

„Zrozumieć Amelię” jest powieścią o trudnych relacjach między rodzicem a dzieckiem. Kiedy to rodzicielka jest na tyle zabsorbowana pracą, zarobkiem, że potomek spada na drugi plan. W konsekwencji czego, mimo młodego wieku, boryka się z problemami codziennymi w samotności, bez wsparcia, które mu się należy. Lekturę, mimo prezentowanego tematu czyta się bardzo przyjemnie. Niekiedy pojawia się większe zainteresowanie, innym razem trochę ono spada. Jednak zawsze po odłożeniu książki i krótkim odpoczynku, miałam ochotę do niej wrócić. Ciekawość i losy bohaterki stały się bardziej intrygujące, niż chwilowe zatracenie wiary w powieść, spowodowane zbyt długimi rozdziałami, które nie były aż tak dynamiczne, jak tego początkowo oczekiwałam. Budowę epizodów można podzielić na trzy części: początek intrygujący, środek rozwlekły z ogromną ilością elementów psychologicznych, oraz zakończenie, które zmusza czytelnika do dalszego zagłębiania się w treść. „Zrozumieć Amelię” jest książką złożoną z wielu wątków, pojawia się tutaj świat tytułowej bohaterki, jej mamy, zapiski z wiadomości, a także posty na jednym z portalów społecznościowych. Czytając twórczość Pani McCreight, czułam na zmianę to zafascynowanie, to znudzenie.

Autorka zmusza czytelnika, aby ten odpowiedział sobie na pytanie, ile tak naprawdę wiesz o swoim dziecku, oraz w drugą stronę, ile Twoja pociecha wie o Tobie. Jest to zdecydowanie dobra powieść kryminalna połączona z dramatem rodzinnym, z bardzo rozbudowanym tłem psychologicznym, pełna sekretów, kłamstw, miłości, ale także przyjaźni. Dobrze mi się czytało książkę, daje ona do myślenia, porusza, jest emocjonująca. Jestem zadowolona, polecam dla każdego. Lektura jest godna uwagi, czytajcie.


Wydawnictwo: Bukowy Las
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 368
Gatunek: kryminał
Ocena: 6/10mylivesignature-1

Brak komentarzy: