"Wygrać z mroczną przeszłością"

Anna Dudek


Mimo wszelkich przeciwności losu nigdy, ale to przenigdy nie możesz się poddać. Walcz o siebie, o prawdziwość słów, swoją godność, marzenia, aż w końcu przerwij ten okropny bieg życia. Każda porażka jest lekcją, która dodaje siły i odwagi, by stawić czoła kolejnym i jeszcze kolejnym przeciwnościom losu. Bądź typem wojownika, który toczy zaciętą batalię do samego końca, nie poddaje się, bo tylko Ty znasz swoją wartość i siłę. Walcz dzielnie o dobro i prawdę oraz wierz, że kiedyś one Cię wyzwolą… Poznajcie Annę, której całe życie wywraca się do góry nogami. Czy uda jej się odnaleźć na nowo, wyjść z opresji? Tego dowiecie się z najnowszej powieści autobiograficznej Pani Anny Dudek, pod tytułem „Wygrać z mroczną przeszłością” (2021, wydawnictwo Gajus).

Agencja Wydawnicza Gajus z siedzibą w Gdańsku zajmuje się świadczeniem usług z zakresu przygotowania publikacji do druku, redakcją oraz korektą tekstu, a także pomocą w rozpowszechnieniu publikacji, czy promocją książek w modelu self-publishing. Zajmują się również copywritingiem. Oferta, jaką przygotowało wydawnictwo, jest gratką dla początkujących autorów, którzy potrzebują wsparcia merytorycznego podczas procesu wydawniczego.

„Wygrać z mroczną przeszłością” jest powieścią o charakterze autobiograficznym. To książka przepełniona agresją oraz skutkami, jakie płyną z takiego podłego działania. Autorka opisuje jakie negatywne zmiany w psychice powstały na przestrzeni lat na skutek traumatycznych przeżyć, kiedy to cyklicznie doświadczała przemocy zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Poprzez swoją historię chce przekazać czytelnikom, że nawet jeśli czujemy się na straconej pozycji, to i tak zawsze warto walczyć o siebie, swoje cele, nie bać się prosić o pomoc. Trzeba pokonywać swoje lęki, nie czuć wstydu z powodu tego, co nas spotkało. Ponadto nagłaśnianie sytuacji może okazać się zbawienne dla osoby pokrzywdzonej, jako forma samouleczenia, ale także wsparciem dla innych, którzy identyfikują się z problemem.

Pani Anna Dudek podeszła do tematu lektury z wielką dokładnością. Historię zaczyna od przedstawienia kilku pokoleń członków swojej familii. Żeby być jeszcze bardziej skrupulatną, pozwala sobie również na umieszczenie pamiątek rodzinnych w postaci zdjęć, które czytelnik może obejrzeć na ostatnich stronach autobiografii. Taki zabieg zdecydowanie urozmaica odbiorcy pochłanianie tekstu, natomiast dzięki temu, że nie trzeba wyobrażać sobie postaci, staje się bardziej prostszy w odbiorze. Lektura została podzielona na dwadzieścia sześć mini rozdziałów, które liczą po dosłownie kilka stron, jedna, niekiedy dwie, trzy. Powieść czytałam z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ dzieje się, oj dzieje bardzo dużo, momentami nawet przerażająco za dużo, ponieważ uważa, że nikt nie zasługuje na takie traktowanie, jakie miała zafundowane bohaterka.

Klimat powieści jest zmienny, z przewagą podłego nastroju. Pojawiają się skrajne emocje, zaczynając od strachu, smutku, przechodząc przez naiwność, desperację, a kończąc na bezradności, subtelnej radości, namiastce szczęścia, czy nadziei. Głównym przesłaniem twórczości Pani Anny Dudek, jest pomóc zrozumieć ludziom, co się z nimi dzieje, motywować ich do działania, dodawać im otuchy, służyć radami, między innymi, aby nigdy się nie poddawali. Zdecydowanie jest to pozycja, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie, daje do myślenia. Jak widać, przy książce nie da się nudzić, a dzięki bardzo prostemu językowi, także nie mocy aby od niej się oderwać.

Uważam, że czytając powieść, nie można mówić o straconym czasie, ponieważ książka jest wartościowa. Płynie z niej ogromne przesłanie, wystarczy je tylko ‘chwycić’ i wykorzystać w życiu codziennym. Nie dopatrzyłam się elementów, które by mnie zraziły do autobiografii. Jest tak, jak sobie lekturę wyobrażałam, a może i lepiej. „Wygrać z mroczną przeszłością” Pani Anny Dudek to pozycja obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wieku. Zdecydowanie polecam, czytajcie, nie zawiedziecie się.


Wydawnictwo: Gajus
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 84
Gatunek: autobiografia
Moja ocena: 10/10


mylivesignature-1

1 komentarz: