Reportaż


"Oddech Słońca"

Bogusław Kalunga Dąbrowski

„Oddech to życie”.

Czy wiedziałeś, że afrykańskie rodziny chcąc chronić swoje pociechy przed składaniem z nich ofiar, przekłuwają im uszy? We wierzeniach tamtejszej ludności, takie dziecko pod wpływem uronienia kropli krwi jest skażone, tym samym nie nadaje się jako ‘podarunek’ dla lokalnych bóstw. Brzmi intrygująco? To teraz Cię jeszcze bardziej zaskoczę, ponieważ na Czarnym Kontynencie kultywuje się także inne ciekawe obrzędy, jednym z nich jest na przykład chowanie ciał po śmierci w pozycji pionowej! Ciężko to sobie wyobrazić, prawda? Aczkolwiek to dzieje się naprawdę!

Chcesz poznać więcej takich ciekawostek? W takim razie nie musisz daleko szukać. Poznaj „Oddech Słońca” (2021, Wydawnictwo Zysk i S-ka) autorstwa Bogusława Kalungi Dąbrowskiego, który jest niczym innym jak reportażem Ojca Bogusława na misji w Afryce. Zapraszam Cię w podróż w nieznane, przeniesiesz się z serca Europy do samego środka Czarnego Kontynentu. Nie może Cię zabraknąć! Zatem wygospodaruj sobie sporo czasu i daj się pochłonąć lekturze. Miłego czytania!

Franciszkanin Bogusław Dąbrowski jest współzałożycielem wyprawy misjonarskiej w Ugandzie (Afryka), gdzie spędził ponad dwadzieścia lat.

Wydawnictwo Zysk i S-ka jest podmiotem wydawniczym, który wydaje powieści w prawie każdym możliwym gatunku literackim. Wszystko to po to, aby czytelnik mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, co przypadnie do jego gustu w stu procentach. W ich dorobku można znaleźć między innymi powieści: obyczajowe, sensacyjne, kryminalne, religijne, młodzieżowe, dziecięce, ale także reportaże, poradniki, czy nawet biografie.

Ojciec Bogusław Kalungi Dąbrowski jest misjonarzem, który pragnie pomagać tym, których los nie rozpieszcza. Tym samym postanawia wybrać się na wieloletnią misję do Afryki, gdzie wraz z innymi chętnymi wolontariuszami wyciąga pomocną dłoń w stronę ludności zamieszkującej Czarny Kontynent. Jego celem jest edukacja społeczeństwa a także wsparcie finansowe między innymi tamtejszych szpitali czy placówek edukacyjnych. Jednak jak długo można przetrwać na takiej wyprawie? Ile będzie kosztowała ich aklimatyzacja w nowym miejscu, poznanie obcej kultury? Czy jest możliwe żyć na innym kontynencie, a jednocześnie nie zatracać swojego zapału, sensu życia, wiary?

„Oddech Słońca” autorstwa Ojca Bogusława Kalungi Dąbrowskiego to historia oparta na faktach podczas misji autora w Afryce. Misjonarz odkrywa przed czytelnikiem wady i zalety tamtejszej społeczności, ich kultury, niekiedy mocno ekscentrycznych zachowań. Tym samym porównuje obyczaje opisywanego kontynentu z Europą, czyli jego naturalnym środowiskiem.

Lekturę czyta się świetnie, na styl pisania na pewno nie można narzekać, ponieważ jest on niesamowicie lekki, można stwierdzić, że na swój sposób również chwytliwy. Nastrój książki zaklasyfikowałabym do pół żartem, pół serio. Bywają elementy, które mnie autentycznie rozbawiły, ale też takie, które wprawiły w irytację czy zasmuciły.

Cały reportaż, aby był jeszcze ciekawszy, został zilustrowany kolorowymi zdjęciami z wyprawy na Czarny Kontynent. To tam zostały ujęte najważniejsze miejsca, kluczowe osoby, czynności wykonywane przez ludność, ale także budynki, przyroda, zwierzęta. W wielkim skrócie pisząc: historia jest niesamowicie ‘barwna’ pod względem tekstu, jak i oprawy graficznej. Czytanie jej to jedna wielka przyjemność.

Podsumowując: Co tutaj dużo wymagać od swego rodzaju powieści podróżniczej? Ano za bardzo nie ma co, ponieważ to w niej dozwolone są wszystkie formy i style pisania. Tutaj głównym celem jest opisanie odczuć, przeżyć podróżnika, a jak to zrobi – to już jego sprawa. Lektura ma się dobrze czytać i ładnie prezentować, aby móc pobudzić wyobraźnie, zainteresować czytelnika. „Oddech Słońca” Ojca Bogusława właśnie taką książką jest, – intryguje, skłania do refleksji, nie pozwala oderwać się od siebie. Jestem jak najbardziej zadowolona, jako reportaż, historia prezentuje się bardzo dobrze, cechuje ją zdecydowanie nieszablonowość. Polecam.


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 320
Moja ocena: 8/10

mylivesignature-1

Brak komentarzy: