Literatura dziecięca


"Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic"

Adam CichyDziękuję Wydawnictwu AlterNatywne za możliwość objęcia patronatu medialnego nad powieścią.

Czy wiedziałeś, że w ostatnich miesiącach pojawiła się najnowsza powieść dla dzieci autorstwa Pana Adama Cichego, pod tytułem “Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic” (2022, Wydawnictwo AlterNatywne)?

Tak czy inaczej, nie traćmy czasu i przejdźmy do konkretów. Spójrz na te bystre oczy, nieustannie goszczący na twarzy kpiący uśmiech, piegi na nieco zadartym nosku oraz na bujną, nieokiełznaną fryzurę składającą się z nieco za jasnych włosów. Poznaj Ancymonka - wszędobylskiego urwisa, który lubi robić sobie żarty ze wszystkiego i wszystkich. Nie zważa on na przestrogi mamy, taty ciągle tylko wpada w tarapaty. A na dodatek, jak przystało na łobuza, ciągle szuka guza. O kłopoty wciąż się prosi, ponieważ niepohamowana energia go roznosi. W końcu każdy żart jest wart grzechu, bo po nim murowana jest kupa śmiechu!

Wydawnictwo AlterNatywne – swoją siedzibę posiadają w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, oznacza szersze pole promocji, oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji. Łączy to się też ze zdecydowanie wyższą jakością edytorską.

Zapraszam Cię do świata Cymka - bardzo wesołego chłopaka, który nigdy się nie nudzi. On zawsze znajdzie pomysł, jak zagospodarować swój wolny czas. Zamiast siedzieć godzinami przed komputerem, woli wyjść z domu i zabawić się w poszukiwacza przygód. Ten dzieciak wręcz kocha psoty, figle, swawole, a ponieważ zawsze pozostaje bezkarny, do jego głowy przychodzą coraz to nowsze pomysły, które tylko czekają na ich realizację w życiu codziennym. Dlatego nie na darmo słyszysz Cymek, myślisz kłopoty. Do czego tym razem posunie się Ancymonek, aby mieć ubaw? Przekonaj się sam i sięgnij po książkę “Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic”.

Twórczość Pana Adama Cichego to wierszowana historia podzielona na dwie części. Głównym bohaterem jest Ancymonek, zwany inaczej Cymkiem. Chłopiec jest bardzo kreatywnym i rozrywkowym dzieckiem. Zamiast marnować czas w czterech ścianach, woli płatać figle znajomym oraz obcym, byleby tylko móc wybuchnąć śmiechem. Jego przygody niekiedy kończą się z morałem, tu też drugim, dydaktycznym dnem.

Powieść jest bardzo lekka, przyjemnie ją się czyta. Jej charakter jest żartobliwy, także uśmiech na twarzy murowany. Każda z części została podzielona na osobne epizody, które przyozdobione są adekwatnymi kolorowymi rysunkami, które też odzwierciedlają daną sytuację. Poszczególne mniejsze opowieści nie są ze sobą powiązane, jedynym wspólnym elementem jest główny bohater. Cała historia kręci się wokół niego, jest z jego udziałem.

Można zatem stwierdzić, że “Ancymonek to swój Ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic” to zbiór opowiadań przeznaczonych zdecydowanie dla młodszego grona odbiorców. Co prawda, autor w książce momentami używa trudniejszych zwrotów, których znaczenia niekoniecznie musi znać i ten starszy odbiorca, jednak również je objaśnia. Niestety wytłumaczenie znaczeń słów nie znajduje się na dole strony, tylko pod koniec danej historyjki. Jest to małe utrudnienie w “przetwarzaniu” tekstu, ponieważ za każdym razem trzeba przewrócić te kilka stron, aby poznać sens wyrazu. Jednak ty tylko jedna maleńka wada, wśród morza pozytywów.

W skrócie: “Ancymonek to swój Ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic” to ciekawa książeczka dla najmłodszych, przedstawiona w oryginalny, humorystyczny, wiarygodny sposób. Lekturę czyta się szybko, a sama w sobie fabuła została poprowadzona w bardzo lekkim języku (z małymi wyjątkami), zapada w pamięć. Bohaterowie są z krwi i kości, są nimi ciekawe świata dzieci oraz dorośli, którzy przekazują im wiedzę, jaką posiadają w bardzo przystępny, obrazowy sposób. Przy twórczości nie sposób się nudzić! Co tu więcej pisać… Lektura jest godna polecenia. Czytajcie sami i ze swoimi pociechami!


Tytuł: "Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic";
Autor: Adam Cichy;
Gatunek: Literatura dziecięca: bajka;
Przedział wiekowy: od 3 lat;
Ilość stron: 75;
Data premiery: 29.04.2022 r.;
Wydawnictwo: AlterNatywne;
Moja ocena: 8/10.mylivesignature-1

Brak komentarzy: