Horror"Świrownia"

Łukasz Radecki

Lubisz gry: komputerowe, planszowe, typu ucieczki (escape room)? W takim razie mam coś dla Ciebie! W tym roku na rynku wydawniczym pojawiła się książka paragrafowa, czyli taka, gdzie Ty decydujesz, jak potoczą się losy bohaterów. To od Ciebie i Twoich decyzji zależy, czy postaciom uda się rozwiązać napotkane po drodze zagadki, jak długo przetrwają, w jaki sposób umrą. Jesteś osobą decyzyjną pod względem wielu kwestii. Czujesz się zaintrygowany? No to przejdźmy dalej…

Poznaj ‘Świrownię” - mroczną, paragrafową powieść, której autorem jest Pan Łukasz Radecki. Książka ukazała się w 2022 roku, nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń.

Zarezerwuj sobie dużo wolnego czasu. Wybieraj rozważnie. Baw się dobrze. Poznaj aż dwadzieścia zakończeń tej poruszającej wyprawy życia! Gotowy na mocne trzęsienie ziemi? Doskonale! Zabierz ze sobą: telefon, linę, wygodne ubranie, pozytywne nastawienie iii… ruszamy! Do zobaczenia później!

Wydawnictwo Nowa Baśń - poznański wydawca książek. Firma z wieloletnim doświadczeniem. W ich nakładzie można spotkać między innymi powieść młodzieżową, fantastykę. Kochają książki, jednak największym docenieniem jest, gdy Czytelnik wraca po kolejne powieści.

“Ty zdecydujesz, kto umrze”

Świrownia, czasy współczesne.

Zapraszam Cię do opuszczonego gmachu niegdyś działającego szpitala psychiatrycznego. Legendy głoszą, że to miejsce jest nawiedzone… Jednak młodzieży nie przeszkadza to w masowym organizowaniu spotkań na terenie pustostanu. Beata, Krzysiek, Patrycja i Bartek również chcą poczuć odrobinę adrenaliny, zyskać uznanie wśród rówieśników. Wybierają się na wycieczkę do Świrowni. Czy uda im się dotrzeć na miejsce? Jakie tajemnice skrywa opuszczony budynek? Ile będą musieli zapłacić za swoją ciekawość? Jak zakończy się ich historia, w której główną rolę grasz Ty?

“Świrownia” autorstwa Pana Łukasza Radeckiego to połączenie literatury grozy z grą paragrafową. Głównym zadaniem czytelnika, oprócz przeżywania przygód jest sterowanie losami bohaterów. Patrząc pod pryzmat budowy - twórczość jest oryginalna. Jeśli chodzi o treść: sam w sobie zarys fabuły również przypadł mi do gustu, jednak jej “przelanie na papier” w moim odczuciu pozostawia wiele do życzenia.

Fabuła jest mało dynamiczna, ciągnie się w nieskończoność. Pan Łukasz postanowił skupić się na przekomarzaniach głównych bohaterów, mało ciekawych, nic niewnoszących opisach, zamiast przejść do sedna. Ile można być zbywanym, przekierowywanym na poboczne wątki, aż dojdzie się do celu? Za długo.

Narrację oprowadzono w trzeciej osobie. Po każdym fragmencie książki czytelnik ma do wyboru kilka opcji, z których należy wybrać tą jedną, według nas właściwą, po której powinien nastąpić rozwój akcji. Powinien, bo jak się okazało, nie zawsze jest, jak być powinno. Pojawia się budowanie napięcia, żeby potem poirytować czytelnika, bo to jeszcze nie jest dobry moment, żeby “coś” (oprócz gadania) zaczęło się dziać.

Język pisania jest bardzo lekki, użyte zostały slangi młodzieżowe. Lekkie pióro sprawia, że mimo często nużącej fabuły, da się przez nią przebrnąć z lekkimi oporami, które znikają, jak się odbiorca mocno zaweźmie i nie odpuści.

Postaciami, jak to w horrorze bywa, są ludzie - młodzież, nierealne potwory. Autor podjął całkiem udaną próbę nakreślenia ich pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czuć zarówno te pozytywne, jak i negatywne cechy, jednak są one tylko subtelnie nakreślone, dlatego “nie przelewają się” na osobę czytającą.

Czy to był dobry horror paragrafowy? Jak dla mnie nie do końca. Przywołany gatunek powinien straszyć, wręcz mrozić krew w żyłach. Po dobrej literaturze grozy powinno nie móc się poprawnie funkcjonować, długo pamiętać książkę… Tutaj niestety tak nie było. Z drugiej strony, patrząc dla jakiego grona odbiorców dedykowana jest lektura - wyszło całkiem nieźle. Przede wszystkim pomysł był szalenie ciekawy, z tym faktem, że coś nie do końca zagrało, jak powinno. Od “Świrowni” Pana Łukasza Radeckiego oczekiwałam zdecydowanie więcej. Trochę się zawiodłam, czuję niedosyt. Z braku innych książek, można przeczytać.


Tytuł: "Świrownia";
Autor: Łukasz Radecki;
Gatunek: horror;
Data premiery: 20.08.2022 r.;
Liczba stron: 250;
Wydawnictwo: Nowa Baśń;
Moja ocena: 5/10.

mylivesignature-1

1 komentarz: