Autobiografia, pamiętnik"Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej"

Cezary Konieczny
Żegluga.

Na wodzie wszystko wyglądało inaczej niż na lądzie. Na statku połowę mojego bagażu stanowiły książki językowe oraz słowniki. Codziennie doskonaliłem swój język obcy. Z dnia na dzień stawałem się coraz lepszy. Życie wilka morskiego wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Miesiące bez bliskich co prawda są sowicie wynagradzane, jednak co zrobić z tęsknotą, wolnym czasem, kiedy jest się skazanym cały czas na to samo otoczenie? Nauka języka obcego według mnie jest najlepszym rozwiązaniem. To wspaniały trening umysłu, który również poprawnie wpływa na rozwój równowagi psychicznej. Szczerze polecam. Potem wraca się do domu zmęczonym, ale za to zarobionym, z bagażem nowych doświadczeń, opalenizną i oczywiście znajomością nowych języków…

16 stycznia 2024 roku ukazały się wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej, Poznaj “Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej” Cezarego Koniecznego. Lektura ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res.

Cezary Konieczny urodził się w 1962 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Absolwent pływającej szkoły na statku Edward Dembowski (liceum Morskie w Gdyni) oraz Wydziału Nawigacyjnego Wyższej szkoły Morskiej w Gdyni. Pływał także na: Darze Pomorza, statkach Polskich Linii Oceanicznych, następnie u armatorów zagranicznych. Swoją karierę zaczynał jako starszy marynarz oraz asystent pokładowy, następnie cyklicznie awansował na stanowiska oficerskie. Od 2020 roku do chwili obecnej jest kapitanem na statku Seaboard Overseas Ltd.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak wygląda życie człowieka, który pół wieku spędził na statku?

Poznaj historię Kapitana Cezarego Koniecznego, który przez większość swojej egzystencji pływał po różnego rodzaju wodach na całym świecie, zaczynając od rzek, przechodząc przez morza, a kończąc na oceanach. Mierzył się z trudnościami wynikającymi ze strefami czasowymi oraz klimatycznymi. Ubezpieczał statek na ewentualny napad piratów, toczył nierówne boje z urzędnikami na innych kontynentach.

“Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej” to książka, która pozwala czytelnikowi wcielić się w rolę marynarza, odkrywać nieznane wody i lądy. Ukazuje, co to znaczy tęsknota za najbliższymi oraz samotność, której główny bohater doświadcza przez wiele miesięcy będąc na statku. Skłania do refleksji na temat “metacentrum”- punktu równowagi między skrajnie różnymi celami.

Fabuła książki jest dla mnie mało dynamiczna, za to bardzo treściwa. Naszpikowana wieloma ciekawostkami nie tylko tych o tematyce “morskiej”. Podzielona na liczne, krótkie rozdziały. Każdy z nich opowiada raz ciekawszą, a raz mniej interesującą historię z życia głównego bohatera, czyli autorka książki. Można zatem stwierdzić, iż “Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej” jest składanką wielu historii, które razem tworzą pierwszoosobową, spójną powieść opartą na faktach.

Autor posiada pióro, które czyta się dobrze, z jednej strony jest lekkie, a z drugiej strony zachowany jest poważny wydźwięk książki. Nie brakuje także trudniejszych, obcych zwrotów, określeń, które autor pokrótce wyjaśnia używając do tego przypisów. Sprawia to, że mimo iż tekst bywa trudniejszy, jest on zrozumiały, więc i czyta się go na ogół ze sporym zaciekawieniem.

Postaciami są ludzie z krwi i kości, jednak niewiele o nich wiadomo. Są to osoby mniej, lub trochę więcej znaczące w życiu Cezarego Koniecznego. Nie oni są najważniejsi. Kluczowe są przemyślenia, emocje głównego bohatera, który gra tutaj pierwsze skrzypce. Autor perfekcyjnie uzewnętrznia swoje emocje, skrupulatnie opisuje świat, w którym uczestniczył.

Podsumowując: “Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej” Cezarego Koniecznego to powieść oparta na faktach. Są to wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej, które czyta się na ogół z zaciekawieniem. Cezary Konieczny oprócz samej fabuły, historii przedstawia także liczne ciekawostki, opowiada o miejscach, które odwiedził (a było ich sporo, podróżował po różnych kontynentach), wspomina ludzi bardziej lub mniej kluczowych, aż w końcu wprowadza czytelnika z jednej strony urokliwy, a z drugiej niebezpieczny morski klimat. Polecam.Tytuł: "Metacentrum. Wspomnienia kapitana żeglugi wielkiej";
Autor: Cezary Konieczny;
Gatunek: biografia, pamiętnik;
Ilość stron: 324;
Data premiery: 16.01.2024r.;
Wydawnictwo: Novae Res;
Moja ocena: 6/10.


mylivesignature-1

Brak komentarzy: