"Wizja"

Paulina Bronisz

narodowość autora:
PolskaWydawnictwo: Nowoczesne
Data wydania: 2020 rok
Liczba stron: 192
“Wizja” jest powieścią o samotności, odrzuceniu, zagubieniu, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie między osobami, które będą Ciebie tolerować takim jakim naprawdę jesteś. Jest to książka pisana przez młodą pisarkę właśnie do młodszych osób, co nie oznacza, że bardziej dojrzałe grono nie może przeczytać. To jaką delikatność niesie za sobą owa powieść ukazuje idealnie dobrana okładka, która przedstawia postać rozpadającej się na kawałki kobiety – jakby była zrobiona z ceramiki, dodatkowo ozdobna czcionka jak i różowy kolor podkreślają jeszcze bardziej tą subtelność. I to jest właśnie to co lubię najbardziej – poruszanie problemów społecznych w literaturze. Z reguły takie twórczości można przypisać do wartościowych, jednak jak to się mówi – nie oceniaj książki po okładce, a więc jeśli jesteście ciekawi konkretów na temat powieści Pani Pauliny Bronisz – czytajcie dalej.

Paulina Bronisz – 22 letnia debiutująca pisarka pochodząca z Konina (województwo wielkopolskie). Już wcześniej pisała opowiadania, które też umieszczała na swoim blogu. To właśnie jedno z jej twórczości stało się inspiracją do napisania książki pod tytułem „Wizja” (2019 rok). Paulina, poza literaturą interesuje się fotografią. Sama mówi o sobie, że jest artystyczną duszą. Jej pierwsza lektura „Wizja” pojawiła się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nowoczesne, sama autorka wspomina, że trwają prace nad kolejną powieścią.

Nastoletnia Kim wiedzie z pozoru normalne, poukładane życie, wraz z rodzicami przenosi się do innego miasta, by zacząć wszystko od nowa, co łączy się też z inną szkołą. Kim próbuje odnaleźć się w zupełnie innym otoczeniu – poznaje nowych ludzi, którzy z czasem zostają jej przyjaciółmi, pojawia się tajemniczy chłopak, który wydaje się być znajomy. W tej na pozór normalnej powieści o dorastaniu przyjdzie też czas na nieoczekiwany zwrot. Okazuje się, że młoda kobieta nie jest taka jak jej znajomi, posiada ona moc wizji, która pozwala jej przewidywać co nastąpi w niedalekim czasie. Po jakimś czasie odkrywa, że nabyty przez nią dar ma powiązanie z drastyczną rodzinną tajemnicą. Czy wizja stanie się dla niej błogosławieństwem, a może przekleństwem? Czy zdoła wykorzystać niepowtarzalną szansę na lepsze życie jaką powierzył jej los?

Tyle emocji w jednej książce… Lektura jest banalna, łatwa w przewidzeniu co się stanie dalej, a także jak się zakończy, ponadto miałam wrażenie jakby końcówka powieści była wzorowana na ekranizacji, miałam odczucie jakbym już kiedyś widziała coś podobnego. Mimo kilku minusów i dodatkowo bardzo ubogiego języka i zerowych opisów, które w moim odczuciu w tym wypadku bardzo by się przydały, żeby poruszyć chociażby samo hasło „wizja”, opisać szerzej co oprócz bólu głowy towarzyszy głównej bohaterce podczas tego daru. Jestem bardzo mile zaskoczona takim debiutem. Czyta się wyśmienicie, nie można się oderwać od lektury.

Ponadto nie da się nudzić poprzez bardzo dużo zwrotów akcji, autorka potrafi z rozdziału na rozdział przejść od razu do konkretów, pomijając przy tym zbędne dywagacje, niekiedy przeskoczyć o kilka dni. Język pisania jest tak dobrze dopasowany, a lektura lekka, że sama w sobie powieść jest przyjemnością. Jest to typowa książką przeznaczona głównie dla młodzieży z elementami bardzo subtelnej, wręcz niewyczuwalnej fantastyki. Jestem zachwycona „Wizją”, nie spodziewałam się aż tak dobrego debiutu. Pomimo, że nie lubię fantastyki, ta mnie się bardzo spodobała. Zdecydowanie jestem na TAK i jak najbardziej mogę lekturę polecić, było naprawdę dobrze.
https://sztukater.pl/ksiazki/item/31155-wizja.html


http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2020/05/olimpiada-czytelnicza-2020-podsumowanie.html

mylivesignature-1

Brak komentarzy: