"Głęboki masaż mobilizacyjno-powięziowy kręgosłupa"
Zdzisław Drobner 
Wydawnictwo: Vital
Data wydania 2019 rok
Liczba stron: 168
Głęboki masaż mobilizacyjno-powięziowy kręgosłupa – co to właściwie jest? Jaka jest geneza owego ‘rytuału’? Otóż powyższe masowanie jest przede wszystkim rozwiniętą koncepcją Breussa (austriacki naturopata i zielarza, samouk – nie miał wykształcenia medycznego, ani zielarskiego, mimo to eksperymentował, aby uzyskać to co chce. Głównie poszerzał wiedzę na temat wpływu ziół na zdrowie człowieka, ale także jak zwalczać ból, stąd też powstał zalążek masażu, który został nazwany jego nazwiskiem) wzbogaconą o: terapię nerwowo-mięśniową, elementy głębokiego masażu tkanek, oraz koncepcji Chińskiej Tui Na, uwzględniając w tym metodę Gua Sha.

Metody prezentowane w książce są przeznaczone dla osób zaawansowanych – masażystów, fizjoterapeutów, czy ludzi którzy znają bardzo dobrze anatomię człowieka, oraz techniki masażu klasycznego. Nieumiejętne wykonywanie metod przedstawionych w poradniku niesie za sobą wiele poważnych skutków ubocznych.

Zdzisław Drobner – pochodzący z Częstochowy autor książki „Głęboki masaż mobilizacyjno-powięziowy kręgosłupa” i innych lektury o tematyce masażu. Specjalista w dziedzinie masowania chińskiego, akupunktury, oraz wszelkiego rodzaju terapii manualnej. Dzięki swojej ogromnej wiedzy i poświęceniu do jego osiągnięć można zaliczyć między innymi uprawnienia mistrza chiropraktyki nadane mu w Kolonii. Pisarz należy również do Niemieckiego Związku Chiropraktyków (BDC).

Przedstawiona w lekturze metoda masowania kręgosłupa to innowacyjna metoda niezawodna przy wielu dolegliwościach i bólach, na przykład: bóle karku, kręgosłupa, mięśni, a nawet przy rwie kulszowej. Dzięki tej terapii można zminimalizować, a nawet pozbyć się przewlekłego bólu. Opiera się ona na intensywnej pracy z ciałem i rozluźnieniem napięć w okolicach mięśni.

Bardzo ciężko było mi cokolwiek napisać o twórczości. Nie była to łatwa lektura, książka z powodzeniem mogłaby robić za dodatkowy, uzupełniający wiedzę podręcznik dla osób, które już kiedyś wykonywały masaż w wersji podstawowej. Poradnik umożliwia dalszy rozwój, niestety pewnej bariery nie przejdziemy i musi być jakaś baza informacji, która została już wcześniej przetrawiona. Na pewno nie będzie to odpowiednia lektura dla grona czytelników, którzy nie mieli nigdy styczności z jakąkolwiek formą masażu.

Mimo, iż autor starał się wyjaśnić w bardzo obrazowy sposób całą teorię i to dosłownie – umieszczone zostały czarno-białe fotografie, które mają nam – czytelnikom pomóc zrozumieć i prawidłowo wykonać przedstawione metody, to jednak niektóre zagadnienia mogą być niezrozumiałe dla osób dopiero wdrażających się w temat. Książka składa się z wyraźnie zaznaczonych rozdziałów, w których skład wchodzi między innymi: przypomnienie definicji, przebieg zabiegu, masaż energetyczny, wyszczególnienie części kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy), oraz dysfunkcje.

Dla osób, które lubią podręczniki naukowe, twórczość będzie wręcz idealna. Dla umysłów mniej ścisłych mimo bardzo przyjemnego stylu pisania może okazać się trudną do zrozumienia, niekiedy przez natłok informacji mogłaby stać się katorgą. Ja osobiście nigdy nie miałam styczności z masażem, więc dla mnie na pierwszy raz było za dużo nowości, o których wcześniej w wersji szczegółowej nie miałam nawet pojęcia. Lekturę przeczytałam, chociaż wiele informacji były zbyt skomplikowane. Szkoda, bo myślałam, że nauczę się czegoś co będę mogła wykorzystać w życiu codziennym. Jednak nic z tego.

Książki nie będę oceniać pod pryzmatem tego, że nie była dla mnie w pewnym sensie zrozumiała, mijało by to się z celem. Sama treść jest godna polecenia i jak najbardziej poprawna, nawet można powiedzieć, że wciąga na tyle na ile może taki gatunek literacki. Dlatego też polecam poradnik dla każdego, jednak wykonywanie masażu radzę zostawić specjalistom. Czytajcie śmiało.https://sztukater.pl/ksiazki/item/29785-gleboki-masaz-mobilizacyjno-powieziowy-kregoslupa.html

http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2020/01/olimpiada-czytelnicza-2020-styczen.html


Brak komentarzy: