"Ty będziesz następna"

Jennifer HillierWydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2021 (premiera: 14 kwietnia)
Liczba stron: 416***

Dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.

Nie od dzisiaj wiadomo, że tajemnica potrafi łączyć ludzi bardzo skutecznie, niekiedy trafniej, niż wiele innych rzeczy, czynności. Jednak czy potrafilibyśmy żyć ze świadomością, że skrywamy w sobie potworny incydent, za który ktoś zapłacił życiem? Co gorsza zbrodni dopełnił się nie kto inny, jak bardzo bliska nam osoba, którą kochamy. Dla nas ten człowiek jest idealny, bez skazy. Dla innych – mordercą, bestią.

Ile tak naprawdę jesteśmy w stanie poświęcić dla dobra miłości? Te potężne uczucie, jakim obdarowujemy drugiego człowieka potrafi być piękne, ale i bolesne, destrukcyjne. O czym też przekonała się Georgina Shaw- główna bohaterka powieści Pani Jennifer Hillier. Autorka bestsellera „Małe rzeczy” przychodzi tym razem z nową powieścią pod tytułem „Ty będziesz następna”. Premiera książki odbyła się 14 kwietnia nakładem Wydawnictwa Muza. Jeśli jesteście ciekawi wrażeń z lektury, zapraszam do dalszej części recenzji.

Jennifer Hillier – kanadyjska pisarka, przez osiem lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych, w Seattle, gdzie też odbywa się fabuła powieści „Małe sekrety” ( 12 listopada 2020, wydawnictwo Muza). Na chwilę obecną mieszka w Toronto wraz z mężem i synem. Jej idolem wśród pisarzy jest Stephen King. Pisarka należy do organizacji, której misja jest zrzeszanie autorów tworzących kryminały, takich jak: Crime Writers of Canada, Mystery Writers of America, oraz International Thriller Writers.

„Jak głęboko można pogrzebać tajemnice i ukrywać rozpacz? Jak długo można kłamać? Jak długo można z tym żyć?”

Georgina Shaw, Angela Wong oraz Kaiser Brody są przyjaciółmi. Nastoletnia Angela Wong znika bez śladu, nikt nie ma pojęcia co tak naprawdę ją spotkało. Czternaście lat później przypadkowi przechodnie odnajdują szczątki zwłok, zaraz za domem Georginy. Tymczasem detektyw policji w Seattle, który prowadzi sprawę śmierci – Kaiser Brody w końcu poznaje prawdę. Denatka była ofiarą Dusiciela ze Sweetbay, czyli niejakiego Calvina Jamesa, który na swoim koncie ma już trzy kobiety. Dla organów śledczych mężczyzna jest mordercą, dla Geo ukochanym, licealną miłością.

Po czasie okazuje się, że Georgina była od początku zamieszana w zabójstwo przyjaciółki, jednak przez czternaście lat nie pisnęła ani słowa. Zaczęła mówić dopiero wtedy, gdy została aresztowana. Ku zaskoczeniu pojawiają się nowe ciała. Czy to możliwe, aby za pozbawianiem życia nadal stał Calvin James? A może to jego naśladowca? Cała sprawa przybiera taki obrót, że teraz nikt nie ma wątpliwości, że to będzie mrożąca krew w żyłach walka z czasem.

Powieść zaczęła się dla mnie niezrozumieniem, lecz wystarczyło przebić się przez kilka stron i wszystko stało się jasne. Klimat więzienny, opisy panującej tam atmosfery, zachowania innych więźniarek, zasady tam panujące, zobrazowanie wnętrz… To było coś co mi się bardzo spodobało, fenomenalne. Aż naprawdę chciało się czytać, jednak im dalej robiła postęp fabuła, tym historia stawała się jakich wielu. Morderstwo, śledztwo, podejrzenia, tropy, winni, niewinni. Nic nadzwyczajnego. Jest to powieść o sile destrukcyjnej miłości, żądzy wyrównania porachunków, popełnienia zbrodni, oraz poniesienia za nią konsekwencji.

„Ty będziesz następna” jest dwupłaszczyznową (czasy młodości i teraźniejsze) mieszanką kryminału i obszernego tła obyczajowego. Czyta się bardzo szybko na skutek zwrotów akcji, napięcie rośnie wraz z upływem stron, a historia zapada w pamięci. Postacie są bardzo rzeczywiste, każdy z nich ma coś na sumieniu, każdy jest podejrzany.

Podsumowując: powieść z początku bardzo intrygująca, z czasem staje się szablonowa. Nie zaskoczyła mnie niczym. Nie byłam też zniesmaczona. Można przeczytać.

mylivesignature-1

1 komentarz:

  1. Tajemniczość, zagadki, śledztwo i morderstwo to czego szukasz znajdziesz w książce "Ty będziesz następna".
    A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości przeczytaj recenzję Tiny recenzentki, która myślę, że cię przekona do tej książki.
    Ale również do wielu innych książek, które Tina zrecenzowała i przekonała wiele osób, a i może przekona i ciebie by wciągnąć się w świat książek.

    OdpowiedzUsuń